100 metrede 6-7 derece fark!

Çiğdem Yılmaz – Haziran ayıyla birlikte sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerine çıktı. Bazı bölgelerde 40 dereceyi aşan sıcaklıklar görüldü. Isı adası etkisinin en çok hissedildiği kentlerden biri olan İstanbul’da farklı noktalardaki sıcaklıkları ölçtük. Saat 11.30-16.00 arasında yapılan ölçümlerde, sıcaklık farkının 10 dereceye kadar çıktığı görüldü. 

Taksim’de 41 derece 

Maslak’ta yüksek binaların önünde sıcaklık saat 11.30’da 40 dereceydi. Taksim Meydanı’nda ise termometre 13.40’ta güneş altında 41 dereceyi gösterirken, aynı dakikalarda yaklaşık 100 metre uzaklıktaki Gezi Parkı’na gittiğimizde sıcaklık 6-7 derece düştü ve termometre 34.5 dereceyi gösterdi. Eminönü Meydanı’nda da sıcaklıklar 14.30’da güneşli alanda 36 dereceyi gösterirken gölgelik alanda 34 dereceye kadar düştü.


Binalar, asfalt, klimalar…

Meteoroloji Mühendisi Prof. Dr. Güven Özdemir, dün İstanbul’un en sıcak günlerden birini yaşadığını ve sıcaklığın cuma günü kuzey rüzgarıyla düşeceğini belirterek, sıcaklık farkları ile ilgili şunları aktardı: “Boğazda veya deniz kıyısında olan yerlerde sıcaklıklar daha düşük ama şehir merkezlerinde, trafiğin yoğun olduğu yerlerde, klimaların çok yoğun kullanıldığı yerlerde maalesef sıcaklıklar daha yüksek. Maslak gibi yerlerde yüksek olmasının nedeni de binalar, yollar ve asfalt
gibi tüm yüzeyler ısıyı tuttuğu için sıcaklık farkı artıyor.”

En serin Belgrad Ormanı

Gittiğimiz noktalarda en düşük sıcaklık yüksek ağaçlarla çevrili Belgrad Ormanı’ndaydı. Maslak’ta gökdelenler bölgesinde sıcaklık 40 derece iken yarım saat sonra ormanlık alanda sıcaklık, 31-32 derece arasında ölçüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir